Заслужений ансамбль пісні і танцю України „Лтава” ім. В. Міщенка

Далеко за межами України знають, цінують і люблять Заслужений ансамбль пісні і танцю України ім. В. Міщенка «Лтава» Полтавського міського Будинку культури, створений понад 55 років тому.

Більше тридцяти років керував ним Заслужений працівник культури України, заслужений артист України, кавалер ордена Дружби народів, композитор, диригент Валентин Юхимович Міщенко. Навчаючись у Київській Державній консерваторії імені П.І.Чайковського по класу «хорове диригування», в своїх думках він линув на рідну Полтавщину, створюючи свій фольклорний хор на основі полтавського колориту. Після закінчення консерваторії Міщенко створює свій ансамбль пісні і танцю «Лтава», приклавши чимало зусиль над записами та обробками пісень, збираючи по зернині полтавський фольклор, кропітливо його обробляючи, даючи йому нові крила і пускаючи в широкий мистецький світ. Разом з піснями злітає вгору й художній колектив, який виконує ці пісні. Вже в 1960 році ансамблю «Лтава» присвоєно звання Народного, а в 1967 році за високу професійну майстерність, високий художній рівень виконання, а також за пропаганду кращих зразків самодіяльного мистецтва колективу було присвоєно почесне звання «Заслужений».

Ансамбль «Лтава» є  не тільки шанувальником і виконавцем народної пісні, народженого на землі полтавській, а й своєрідною кваліфікованою експедицією у світ старовинних, незаписаних пісень. Справжнім сподвижником цієї експедиції був  керівник ансамблю, композитор Валентин Міщенко. Він обробив народні пісні, зберігши їх колорит, давши простір мішаному розміру, що так властивий українській народній пісні. Набувши високої професійної організованості, пісня зберігала свою самобутню, первісну красу.І досі в репертуарі ансамблю пісні  записані і оброблені ще в далекі 60-70-ті роки минулого століття. Це – «Біла береза»,  «Зіронька», «Стоїть гора високая», «Чогось мені чудно» , «Жайвір прилетів»та ін.

   Ось вже 10 років у Полтаві стоїть пам’ятник  полтавській галушці, але справжній пам’ятник цій страві поставив саме В.Міщенко і його колектив. В усьому світі знають і співають цого пісню на слова А.Лихошвая «Полтавські галушки». І саме вона є візитівкою ЗАПТ України «Лтава» ім. В.Міщенка.

   В далекі 70-ті роки минулого століття В. Міщенко та В. Тулаєв  створювали неперевершені за красою і майстернітю вокально-хореографічні композиції, які поєднували фольклорну пісню та полтавский танок. Так виникли «Рогоза», «Санжарівка», «Василечки», «Сорочинський ярмарок».   Ці композиції ніколи не залишали репертуар ансамблю, не дивлячись на зміну складу учасників та попри зміни керівників. Особливістю «Лтави» завжди був і залишається  її репертуар.

Нині колективом керує його вихованка Наталія Іванова, хормейстер - Зінаїда Педан, балетмейстер - Олена Кулько, беззмінний акомпаніатор - Сергій Яковенко.

За останні роки колектив помолодшав. Приходять нові танцюристи та співаки. Репертуар поновлюється новими творами та композиціями.

2012 рік був плідним та ювілейним для «Лтави»:  великий концерт, присвячений 55-річному ювілею, та грандіозний концерт з нагоди 90-річчя з дня народження засновника колективу В.Міщенка, на який були запрошені провідні колективи Полтавщини, які виконують його твори. Зокрема  Народний хор «Калина», пісенно-танцювальний ансамбль «Полтава», хор Гадяцького училища культури.    

За останні 5 років колектив  неодноразово демонстрував своє мистецтво глядачам Полтави та районних центрів області. Крім цього – плідно співпрацював з хореографами  з Канади, а в 2013 році  цілий тиждень знайомив жителів братньої Грузії  з культурою України.

У 2014 році до 200-річчя Т. Г Шевченка в репертуар додалися твори на вірші безсмертного Кобзаря - «Реве та стогне Дніпр широкий», «Зоре моя вечірняя», «Вітре буйний», «Наймичка». 

 З великим задоволенням ЗАПТ «Лтава» приймає нових учасників, всіх, хто любить народну пісню та народний танець. До того ж у 2014 році відкривається дитяча хореографічна  студія  при колективі, куди запрошуються діти від 6 до 8 років.